Karo Çini Nasıl Döşenir

Karo Çini Nasıl Döşenir

Çini Karo Döşeme Bilgileri

 

Aldığınız karosimanları hemen döşemeyecekseniz Karosimanları kuru bir yerde ve kutuların içerisinde koruyun. Dışarıda, yağmurun veya rutubetin içerisinde muhafaza etmeniz kutuların zamanla sarılıklarını karo çinilere vermesine neden olabilir.

Desenli karolar doğal maddelerden (mermer tozu, çimento, doğal renk pigmentler…) oluştuğu ve büyük ölçüde “el işi” sayılabilecek yöntemlerle üretildiği için karoların ton ve renklerinde belli belirsiz farklılıklar görülebilir. Bu nedenle döşeme yaparken farklı karoların bir bölgede yoğunlaşmasına meydan vermeden değişik kutulardan çıkartılan karoları karıştırarak kullanmak gerekir. Böyle kullanıldığında zemine doğal bir zenginlik katacaktır.

Karosiman döşenmesi basit ve kolay bir iştir. Karoların yüzeylerine, kenarlarına ve köşelerine zarar vermemek ve iyi bir sonuç almak için karolar taşınırken ve döşenirken son derece dikkatli ve özenli davranılmalıdır.

Desenli karo çininin döşeneceği zemin tesviye betonu trafiğin yoğun bölgeye göre 1m3 sıva kumuna 400-600 kg(8-12 torba) çimento katılarak ve en az 4-8 cm kalınlığında yapılmalıdır. Tesviye harcının betonuna kesinlikle kireç konulmamalıdır..

Uygulama +5 ve+30 °C arasında yapılmalıdır. Tesviye betonu döküldükten sonra en az 2 hafta sonra desenli karo çiniler yapıştırılmalı. Sıcak havada dökülmüş tesviye betonları en az bir hafta sulanmalıdır. Taze tesviye betonun üzeri yapıştırılan desenli karolarda çiçeklenme(efloresans) görüldüğü tecrübe edilmiştir.

YAPIŞTIRICININ HAZIRLANMASI

Desenli karolar kaliteli bir yapıştırma harçı ile yapıştırılmalı, Trafiğin yoğun olduğu alanlarda, yerden ısıtılan zeminlerde ani ısı değişimlerin olduğu zeminlerde “flex mörtel” su izalosyonu gerektiren zeminlerde su izalosyonuna yanıt verecek yapıştırıcılar kullanılmalıdır.
• Zeminde ısıtmalı zeminlerde yapılacak uygulamadan 10 saat önce ısıtma sisteminin kapatılmış olması gerekir.
• Seramik yapıştırıcının hazırlanması için üretici firmanın önerdiği oranda su bir leğene konulur ve yavaş yavaş toz halindeki yapıştırıcı leğene eklenir, 350-400 devir/dak. Dönen bir karıştırıcı ile bütün topaklar eriyinceye kadar karıştırılır.5-10 dakika bekletildikten sonra tekrar mala ile karıştırılır. Yapıştırma uygun sıcaklıkta yapılmalıdır.
• Hazırlanan harç en fazla 4 saat sonra bitecek şekilde ayarlanmalıdır. Ortam koşulların yapıştırma harçının özelliklerini değiştirecek sıcaklık ve ya Rüzgârlı ise daha kısa tutulmalıdır. Yapıştırma harcının üst yüzeyi kabuklaşmaya, beyazlaşmaya başladığında yapıştırma harcın kullanım ömrünü dolmuştur. Yeni harç yapılmalıdır, aksi hal maliyetleri daha büyük bir sıkıntı yaşayacaksınızdır. Zemine veya duvar yapıştırılan harç sertleşmiş, yapışma özelliğini kaybetmişse sökülüp atılmalıdır, su veya başka harçla yapışacak kıvama getirilmeye çalışılmamalıdır.
• Kullanılan harcın üreticisi markası bilinir ve güvenilir olması iyi olacaktır.

KAROLARIN HAZIRLANMASI

Karoların yapıştırılmadan önce ıslatılması son derece önemlidir; ıslatılmayan karolar yapıştırma harcının kimyasal sertleşmesi (hidrotasyon) için gereken suyu hızlı emmek suretiyle yapıştırıcının evsafının bozulmasına yol açar. Bu nedenle karolar berrak ve temiz bir suya tamamen daldırılıp hava kabarcığı çıkmaz hale gelinceye kadar bekletilip sonra da sudan çıkarılarak kılıcına ve dik durumda dizilerek fazla suyun süzülmesini sağlamak suretiyle nemlendirilir. Karolar sudan çıkar çıkmaz kullanılmamalı, fazla suyun süzülmesi ve nemli bir duruma gelmesi beklenmelidir


Karosiman Döşeme

 

DÖŞEME

 • Bordür, orta desen yerleri başlangıç yerleri belirlenmeli döşeme ön fizibilitesi mutlaka yapılmalıdır.
 • Hazırlanan yapıştır harcı zemine sürülür düzeltilir ve karonun arkasına sürülen yapıştırma harcı tarakla çekilerek , karo elle bastırılarak yapıştırılır ve ileri geri hareket ettirilerek iyice yapışması sağlanır.
 • Döşemede kesinlikle hiç tokmak kullanılmaz plastik, ağaç fark etmez .Yüzeye tokmak gibi bir alet gibi sert   bir kuvvet ileride karolarda kılcal çatlaklıklar oluşmasına neden olabilir. Bu çatlaklar yıllar sonra bile sarsıntı titreşimim etkisi ile görünür hale gelebilir.
 • Derz boşluklarını ayarlamak için 2 mm derz artısı kullanılmalıdır.
  Sıfır derz her usta beceremediğinden ve ayrıca azda olsa kalan derz boşlukları iyi dolduramadığından, zayıf derz boşluğundan kaynaklı olarak zamanla karo yerinde çıkabilir. Karolar 2mm derz boşluğu bırakılarak, terazisinde, mastarında ve gönyesinde döşenmelidir.
 • Döşeme işlemi bittikten sonra karolara bulaşan yapıştırıcıların kurumasına izin vermeden temizlenmelidir.Derz boşluklarına giren harç vbz. sertleşmeden temizlenmelidir.

DERZ DOLGUSU

 • Derz dolgu öncesinde derz boşlukları harç, toz ahşap plastik bir malzeme yardımı ile temizlenmelidir.
 •  Uygulama +5 ve +30 °C bir ortamda yapılmalıdır. Derz vermeye başlamadan önce yüzey ve derz boşlukları hafif nemlenecek şekilde ıslatılmalıdır. Yüzeyde su damlacıkları kalmamalıdır.
 •  İlk derz şerbeti oldukça sıvı olmalı bu plastik ekipmanlarla iyi derz boşluğuna itilmeli en kıvamında yapılıp sürülmelidir
 •  Döşenmiş zeminin en az 48 saat kuruması gerekir. Bu süre içerisinde karolar üzerine basılmamalı dış etkenlerden ve kirleticilerden korunmalıdır.
 •  Derz dolgunun karo yüzeyinde kuruyup kalmasının ve oluşabilecek kirlenmenin önüne geçmek için küçük alanlar halinde bölüm bölüm çalışılması ve yüzeye bulaşan derz dolgu maddesinin olabilecek en kısa sürede temizlenerek lekenin yerleşmesinin önlenmesi tavsiye edilir.
 • Derzi temizlemek için su ve sünger yeterli olacaktır.
 • Sıcak havalarda 10-12 saat geçtikten sonra sulama yapılabilir
 •  Derz derinlemesine iyice doldurulmalı üste boşluk kalmamalıdır.
 •  Derz dolgu iki karoya iyi yapışmalı verilecek derz dolgu görsel güzelliği ve karonun yerinde oynamamasını çok etkilemektedir.
 •  Karolar döşenip derz dolgu uygulaması yapıldıktan sonra derz dolgunun kuruması için yetecek kadar süre (1-2 gün) geçtikten sonra bütün yüzey su ve yumuşak bir sabun ile yıkanmalıdır.
 •  Yapılan derzin sıkıntı yaratmaması için zeminin hemen kullanıma açılmaması gerekmekte derzin iyi oturması ve kuruması beklenilmelidir

karoantoloji karoları döşeme karoçini nasıl döşenir karosiman döşeme bilgisi karosiman döşeme ustası Blog Nasıl Yapılır