El Yapımı Desenli Karo Çini Nedir? Nerden Gelmiştir?

Karosiman, (desenli karo çini mozaikler ) yer döşemeleri, yurdumuza 19. yüzyılın ortalarından itibaren İzmir ve İstanbul başta olmak üzere Levanten (Tanzimat sonrası ticaretle uğraşmak maksadıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun kıyı şehirlerine, başta Fransızlar ve İtalyanlar olmak üzere yerleşen Avrupalıların soyundan gelip, günümüzde Türkiye’de yaşayanları ifade eder) yapılarında kullanılarak girmiştir.

Ülkemize ilk kez, Levantenlerin evlerinde kullanılarak giren karosiman, 19. yüzyılın son çeyreğine doğru, özellikle Selanik ile bağlantılı Rum zanaatkârlar sayesinde, ülkemizde başta İzmir ve İstanbul’ da üretilmeye başlamıştır. Nitekim malzemenin Rum karosu adıyla da anılması bundandır. O yıllar da bitmiş karoları preslemek vb. işler için makine kullanılsa dahi o dönemde bu makineler kol gücüne dayandığından, malzemenin üretim süreci oldukça zahmetli ve yorucuydu. Üretimdeki tüm zorluklara rağmen karosiman zanaatkârları sadece kalitelerini artırarak değil kendilerine ait desenler geliştirerek de diğer üreticilerden ayrılmayı bilmişlerdir. Barselona, Cenova, Selanik, Napoli ve İstanbul karo gibi her üretici şehrin belirli bir stili oluşmaya başlamış ve temel desenler dışında bu şehirlerle özdeşleşen özgün desenler oluşmuştur.

Nitekim günümüzde üretilen karosimanlarda yüksek basınç presleri ve ideale yakın hamur karışımları sayesinde malzemenin kalınlıkları 1,6 cm’ye kadar indirilebilmiştir. Tamamı el yapımı olan karosimanlar çimento, mermer tozu, doğal taş granülleri, kum ve renk pigmentlerinden oluşmaktadır. Hamur kalıplara döküldükten sonra karolar döşenebilecek mukavemete ulaşabilmesi için 10 ile 28 gün arasında kurutulmaktadır.

19. yüzyılın ortasında Fransa’da başlayıp kısa sürede Akdeniz çevresinde yayılan karosiman Üretiminde, başlangıçta basit geometrik şekiller tercih edilirken zamanla kullanılan desenler, şehirlere özgü stillerle farklılaşmıştır. Barselona stilinde Art Nouveau yanında, Endülüs tarzı geometrik İslam süslemelerinden ilham alan desenler görülürken Lizbon stili ise daha çok yan yana gelen veya iç içe geçen temel geometrik şekillerden (üçgen, kare, daire) oluşur (Mendoza, 2007). Malzemenin ortaya çıkışını takiben Levanten konutlarında yurdumuza giren, ait olduğu kültürle bağlarını koparmayan bu toplulukların elinde her türlü kültürel temsilleriyle (dönemin sanat akımları vb.) benimsenerek kullanılan ve erken dönemlerinden bu yana ülkemizde de üretilen karosiman malzeme, 1960’lı yıllara kadar popülerliğini korumuştur. Bu dönemde plastik kökenli ve seramik yeni döşeme malzemelerinin piyasaya çıkışıyla, karosiman atölyeleri kapanmaya başlamıştır. Günümüzde İzmir ve İstanbul’daki birkaç atölye dışında eski ustaların desenlerinin ve tekniklerinin izinden giderek karosiman üreten kalmamıştır.

Karoantoloji Ne Üretir? Nasıl Üretir?

Karoantoloji desenli karoların estetik dokusunu bozmadan, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve TS 213-1 EN 13748-1‘nolu ürün standartlarına uygun üretim yapmayı hedef olarak belirlemiştir. Karoantoloji kalitede  sürekliliği sağlayarak, müşteri memnuniyeti ve isteği doğrultusunda uygun ürünü gerçekleştirmektedir.

Desenli karo üretiminde Toplam Kalite Yönetimi teknikleri ile ustalığı birleştirmiş olan Karoantoloji, çalışanı ile müşterisine her zaman yakın olmayı başarmıştır. Üretim teknikleri ve disiplini ile sanat ve zanaatın emekle harmanlandığı bu benzersiz yapı elemanlarının gereğince korunması ve yaşatılması sorumluluğunda faaliyetini devam ettirmektedir.

KAROANTOLOJİ olarak yaptığımız işin geçmişini, maneviyat ve sanatsal boyutunu göz ardı etmeden; geleceğe doğru bu sorumluluğun ağırlığı ile yol alarak daha iyisini aramakla devam eden yolculuğumuzda hedefimiz, her müşterimizin özgün isteğine zamanında cevap verebilmektir. Gelecekte de geçmişte olduğu gibi teknolojik yatırımları ile her zaman öncü olmayı ve müşteri beklentilerinin üzerinde bir kalitede, farklı desenli karolarla, her türlü müşteri istek ve beklentilerini karşılayabilecek Türkiye’de ve dünyada bilinir bir kuruluş olmaktır.

BASINDA KAROANTOLOJİ DESENLİ KAROLARI


Dünya Gazetesinden Karoantoloji Karoları

Desenli karo çini yer döşemeleri tekrar popüler olmaya başladı. Son yıllarda özellikle kafe ve pastane tarzı işletmelerde kullanılmaya başlayan desenli karolar artık otel ve evlerimizin de en özel yerlerinde kullanılıyor. Sanayi kentimiz Kocaeli, söz konusu ürün konusunda da adından söz ettirmeye başladı…devamı….
Desenli karo çini yer döşemeleri tekrar popüler olmaya başladı. Son yıllarda özellikle kafe ve pastane tarzı işletmelerde kullanılmaya başlayan desenli karolar artık otel ve evlerimizin de en özel yerlerinde kullanılıyor. Sanayi kentimiz Kocaeli, söz konusu ürün konusunda da adından söz ettirmeye başladı.

Basında Karoantoloji Karoları

Sanayi kenti Kocaeli, unutulmaya yüz tutmuş meslekleri tekrar canlandırıyor. Genç girişimci Endüstri Mühendisi Hüseyin Manto, geçmişte evlerimizi süsleyen yıllar geçtikçe unutulan desenli karo çinileri tekrar popüler hale getirmeye çalışıyor… devam….
Desenli karo çini yer döşemeleri tekrar popüler olmaya başladı. Son yıllarda özellikle kafe ve pastane tarzı işletmelerde kullanılmaya başlayan desenli karolar artık otel ve evlerimizin de en özel yerlerinde kullanılıyor. Sanayi kentimiz Kocaeli, söz konusu ürün konusunda da adından söz ettirmeye başladı.

Finans Gündem'de Karoantoloji karoları

Karoantoloji olarak müşterilerin kendileri için özel olarak istediği herhangi bir deseni kendi kalıp atölyesinde yaparak üretme şansları olduğunu söyleyen Hüseyin Manto, “Mevcut desenlerimizi de müşterilerimiz kendileri renklendirebilmekte, sınırsız bir renk seçeneğine sahipler. Genellikle 20×20 cm formunda yapılıyor olmasına karşın 30×30 cm, altıgen, sekizgen, herhangi bir formda üretim yapabiliyoruz… devam….
WhatsApp chat